Bugüne kadar  (28 Eylül 2015) Microsoft Azure’daki HDInsight servisimiz ile bir HDInsight cluster açtığınızda, cluster’ınızda Windows sunucular gelmekte idi. Bazı müşterilerimiz on-prem Linux ortamlarında kullandıkları bash script’leri Azure’da da aynen kullanmayı istemek gibi sebeplerden dolayı Hadoop’u Azure’da da Linux sunucularda kullanmak istiyorlardı. Ürün grubumuz bu ve benzeri sebeplerden dolayı HDInsight cluster’larını Linux makinalar olarak kullanmak isteyen müşterilerimiz için ilgili çalışmayı yaptı. Bir süredir ön izleme olarak hizmete açtığımız Linux üzerinde çalışan Azure HDInsight servisimiz için ön izleme (preview) fazı tamamlandı ve artık üretim için kullanılabilir halde. 

Özetle, Azure HDInsight servisimizi kullanırken isterseniz Windows sunucu, isterseniz Linux sunucular tercih edebilirsiniz . Konuyla ilgili detaylara ürün grubumuzun http://blogs.technet.com/b/dataplatforminsider/archive/2015/09/28/microsoft-expands-azure-data-lake-to-unleash-big-data-productivity.aspx blog yazısından ulaşabilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>